Jak wybrać okulary korekcyjne?

Odpowiednio dobrane okulary korekcyjne pozwalają korygować wadę wzroku oraz zapobiegać jej powiększaniu. Istnieje wiele rodzajów okularów korekcyjnych, które mogą pomóc w różnego rodzaju dolegliwościach. Dobrze dobrane okulary korekcyjne damskie zaopatrzone w markowe oprawki gwarantują komfort noszenia przez długie lata.

Na co zwrócić uwagę przy doborze okularów?

Dobierając okulary korekcyjne damskie, należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • kształt i kolor oprawek
  • kształt twarzy,
  • kolor włosów.

Zastanawiając się, jak dobrać kształt okularów do konturu twarzy należy pamiętać, że najprostszym sposobem doboru, jest metoda przeciwieństw. Osoby o twarzy kwadratowej chcąc wyrównać proporcje, powinny zastosować oprawki okrągłe albo owalne. Twarz prostokątna powinna być optycznie skrócona, dlatego dobrym rozwiązaniem będą oprawki w kształcie owalnym, kocim lub szerokim prostokątnym. Z kolei twarz prostokątna wymaga zwężenia na wysokości skroni, odpowiednie w tym wypadku będą okulary korekcyjne damskie zaokrąglone, albo w kształcie motyla. Twarz okrągła dobrze wygląda z grubymi i wyrazistymi oprawkami w kształcie kwadratowym albo prostokątnym. Osobom z twarzą owalną pasują wszystkie rodzaje oprawek korekcyjnych, zarówno okrągłe, kwadratowe, trójkątne, jak i owalne. Zazwyczaj markowe okulary korekcyjne damskie są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dlatego są bardziej wytrzymałe niż inne modele.

Zastanawiając się, jak dobrać kształt okularów do konturu twarzy należy pamiętać, że najprostszym sposobem doboru, jest metoda przeciwieństw

Rodzaje powłok w okularach korekcyjnych

Specjaliści w dziedzinie okulistyki zaopatrzyli okulary korekcyjne damskie i męskie w specjalne powłoki, które podnoszą ich funkcjonalność, są to między innymi powłoki:

  • antyrefleksyjne,
  • antystatyczne,
  • hydrofobowe,
  • utwardzające, gwarantują odporność na zarysowania,
  • polaryzujące, zawierające filtry UV, chronią oczy, nie przepuszczając szkodliwego promieniowania.

Powłoki antyrefleksyjne są szczególnie przydatne podczas jazdy samochodem, dla osób pracujących przy monitorach elektronicznych, są to nie tylko monitory komputerowe, ale także różnych maszyn sterowanych za pomocą paneli sterujących. Działanie antyrefleksyjne polega na ograniczeniu docierania do oka różnych odbić świetlnych emitowanych przez gładkie powierzchnie. Z kolei powłoki antystatyczne odpychają drobinki kurzu i brudu, okulary korekcyjne damskie nie brudzą się i nie wymagają częstego czyszczenia. Powierzchnie hydrofobowe nie pozwalają na rozmazywanie się na szkłach okularów tłuszczu i wody, sprawia to, ze w czasie deszczu krople nie przywierają i bardzo szybko spływają. Ułatwione jest także czyszczenie tego typu soczewek, wystarczy jednokrotne użycie specjalnej szmatki.

Czyszczenie i pielęgnacja okularów korekcyjnych

Czyszcząc okulary korekcyjne trzeba przede wszystkim dbać o to, aby ich nie uszkodzić i nie zarysować szkieł. Należy zaopatrzyć się w specjalną ściereczkę z mikrofibry. Przed użyciem ściereczkę trzeba zawsze wytrzepać, można jej używać tylko na sucho. Okulary korekcyjne damskie i męskie wymagają wielokrotnej pielęgnacji w ciągu dnia, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w płyn do czyszczenia soczewek okularowych i włożyć go do etui na okulary, a także do wszystkich toreb, wykorzystywanych w ciągu dnia. W kryzysowej sytuacji, kiedy nie ma dostępu do specjalnych środków można wykorzystać ciepła wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Warto zdecydować się na okulary korekcyjne damskie, które są zaopatrzone w markowe oprawki, ponieważ ich użytkowanie jest dużo bardziej komfortowe. Można je wykorzystać nie tylko jako praktyczne okulary do pracy, ale także jako element eleganckiej garderoby.