Ważna rola okularów przeciwsłonecznych

Okulary to z całą pewnością najpopularniejszy przyrząd optyczny. Zarówno jeżeli chodzi o okulary korekcyjne jak i przeciwsłoneczne. Wiele osób traktuje okulary przeciwsłoneczne jako modny dodatek, a to nie jest dobra i odpowiedzialna droga. Ich podstawowym zadaniem powinno być zabezpieczenie naszego wzroku przed promieniowaniem.

Zadania okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne chronią wzrok poprzez blokowanie szkodliwych promieni UV. Ponadto prawidłowo dobrany model ma inne zalety, potrafi na przykład korygować kształt twarzy, nadawać styl i dopełniać nasz wygląd jak na przykład okulary przeciwsłoneczne Marc Jacobs ze sklepu iokulary.pl. Dla sportowców, kierowców, sportowców ekstremalnych okulary przeciwsłoneczne są koniecznością, ponieważ ci ludzie znajdują się w szczególnych warunkach, które wymagają większej uwagi.

Jaką szkodę może wyrządzić Twoim oczom słońce?

Wystawienie oczu na słońce może im poważnie zaszkodzić. Jeśli światło ultrafioletowe nie jest zatrzymane, to stopniowo gromadzi się w organizmie, co przyczynia się do powstania ogromnej ilości wolnych rodników. Niszczą kwasy rybonukleinowe, związki białkowe. Proces patologiczny prowadzi do pogorszenia widzenia i innych zaburzeń okulistycznych. Często skutkiem jest: uszkodzenie rogówki przez zmienione tkanki spojówki, pojawienie się zespołu suchego oka, zaćma, retinopatia słoneczna.

Wystawienie oczu na słońce może im poważnie zaszkodzić

Naturalny filtr promieniowania ultrafioletowego w naszym oku to soczewka – najbardziej cierpi z powodu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Prawie całkowicie pochłania promienie słoneczne. Związki białkowe soczewki ulegają zniszczeniu, zmienia się struktura, a elastyczność soczewki maleje.

Pamiętaj, że nawet krótkotrwała obserwacja zaćmienia słońca bez ochrony oczu prowadzi do pogorszenia widzenia, które następnie zostaje przywrócone tylko częściowo.

Jak wybrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne

Jeśli masz choroby oczu lub problemy ze wzrokiem, przed wyborem skonsultuj się z okulistą. Nie można robić zakupów na targowiskach, straganach. Zaleca się przeprowadzanie ich w wyspecjalizowanych sklepach. Okulary powinny być wyposażone w specjalne oznaczenia, wkładkę, która wskazuje, ile promieni ultrafioletowych przepuszczają soczewki, czy są w stanie dostosować się do natężenia światła. Kierowcom zaleca się okulary z soczewkami fotochromowymi; do jazdy w ośnieżonych górach – z soczewkami polaryzacyjnymi. Ważny jest również kształt soczewek i oprawek, produkty powinny dobrze pasować, nie zwisać ani nie ściskać. Najlepszym sposobem na znalezienie idealnego kształtu jest przymierzenie.